Pomoc psychologiczna może okazać się bardzo potrzebna osobom w każdym wieku. Niemniej jednak nie zawsze mamy możliwość bezpośredniego udania się na wizytę do specjalisty. Tymczasem możliwy jest również czat z psychologiem, który jest w pełni bezpieczny, a co najważniejsze daje takie same efekty, jak terapia stacjonarna prowadzona w gabinecie psychologa. 

Jak wygląda czat z psychologiem?

Czat z psychologiem przypomina nieco teleporadę lekarską. Wcześniej należy umówić się ze specjalistą na konkretną datę oraz godzinę. W tym też czasie zasiadamy przed ekranem komputera i za pomocą internetu łączymy się z psychologiem. Całość wygląda zupełnie tak samo, jak terapia, która odbywa się stacjonarnie. Psycholog online przeprowadza z pacjentem rozmowę, na podstawie której diagnozuje on problem bądź też grupę problemów. Następnie wdrożona zostaje terapia – najczęściej potrzebne jest minimum kilka sesji, jednak wszystko zależy od specyfiki oraz złożoności problemu.

Dla kogo?

Wbrew pozorom z czatu z psychologiem mogą skorzystać nie tylko osoby młode, które sprawnie poruszają się po świecie wirtualnym. Jest to doskonała metoda terapeutyczna także dla dorosłych, a nawet dla starszych osób, które jednak w początkowych etapach mogą potrzebować pomocy osoby bardziej doświadczonej w kwestiach komputerowych. Czat z psychologiem to również sposób na to, aby pomóc naszym dzieciom, które często już od najmłodszych lat mają problemy z psychiką bądź też problemy rozwojowe, przy których niezbędna jest pomoc specjalisty. Wystarczy tylko posiadać sprzęt komputerowy i odpowiednie łącze. Czat z psychologiem zwykle odbywa się w formie wideo rozmowy, stąd też psycholog może rozpoznać nasze uczucia i emocje, nawet jeśli nie widzi nas bezpośrednio twarzą w twarz.

Korzyści z czatu z psychologiem

Podstawową zaletą przeprowadzania terapii psychologicznej za pomocą czatu jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też jest to idealne rozwiązanie dla osób schorowanych, dla których groźny jest nawet najmniejszy kontakt z drobnoustrojami. Co więcej, czat z psychologiem otwiera drzwi do pomocy w każdej sytuacji, także tej, w której nie możemy osobiście odwiedzić specjalisty. Osoby z mniejszych miejscowości czy też zobowiązane do pozostania w domu nie muszą rezygnować z pomocy psychologicznej. Dodatkowo czat z psychologiem daje możliwość wyboru najlepszego w swojej dziedzinie specjalisty. Często jest to osoba, która mieszka na drugim krańcu Polski bądź w ogóle poza granicami kraju. Stacjonarnie skorzystanie z jej pomocy byłoby niemożliwe, natomiast czat z psychologiem daje właśnie taką możliwość, z której naprawdę warto skorzystać dla własnego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. 

Możesz doczytać: