Każdy z nas marzy o domu, w którym będzie się dobrze czuł. Nie bez przyczyny powstało znane polskie powiedzenie „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Jak się okazuje urządzenie wnętrza, które będzie odpowiadało na nasze potrzeby i jednocześnie nie rujnowało naszej kieszeni nie zawsze jest proste i przyjemne. Co zatem zrobić, aby zoptymalizować wydatki, nie marnować swojego cennego czasu i uzyskać maksimum satysfakcji?

Rozwiązaniem może być zatrudnienie projektanta wnętrz, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Kluczowe czynniki sukcesu przy wyborze projektanta wnętrz

Aby dokonać odpowiedniego wyboru należy mieć na uwadze następujące aspekty:

  1. Spiesz się powoli

Zanim dokonasz wyboru odpowiedniej osoby należy przeprowadzić rozmowy z kilkoma potencjalnymi projektantami wnętrz, to pozwoli Ci na pewne rozeznanie, porównanie ofert i ocenę. Pośpiech i ekscytacja pierwszą ofertą to zły doradca. Pamiętaj, że z tego rozwiązania będziesz korzystać latami, więc emocje musisz trzymać na wodzy.

  1. Poznaj portfolio

Najlepszym sposobem na poznanie sposobu pracy jest przegląd wcześniejszych prac architekta wnętrz. Możesz zwrócić uwagę na styl, w jakim dotychczas projektował. Jeśli projekty są różne, np. posiada zarówno wersje rustykalne, jak i surowy styl, tzn. że potrafi się dostosować do upodobań klientów. Jeżeli natomiast wszystkie projekty są do siebie podobne to albo coś jest bardzo modne, albo niestety w swoich projektach będzie dążył do tego konkretnego stylu.

  1. Stawiaj na własne upodobania

Pamiętaj, że to Ty będziesz mieszkać, a nie wybrany projektant wnętrz, więc asertywność przede wszystkim. Nie daj się namówić na to, co Ci się nie podoba, bo ostatecznie będziesz niezadowolony. Jeśli nie ma chemii i wzajemnego zrozumienia, to najlepiej zrezygnować jeszcze przed startem. Zaoszczędzisz sobie nerwów i dylematów.

  1. Kompetencje

Wbrew powszechnemu przekonaniu dyplomy, kursy i studia kierunkowe to bardzo dużo, ale nie wszystko. Z portfolio i rozmowy będziesz miał już pewną próbkę możliwości danej osoby. Dodatkowo należy się upewnić czy wybrany architekt wnętrz zajmuje się oprócz projektowania rozkładu pomieszczeń również dekoracją i aranżacją wnętrz, czy potrafi polecić produkty i materiały w konkretnym budżecie, czy jest zorientowany w zakresie dostawców i umie przedstawić różnice.

  1. Rekomendacje

Warto zwrócić uwagę na rekomendacje i polecenia danego projektanta, jeśli innym dobrze się pracowało z tą osobą i są zadowoleni z jego pracy, to pozytywnie rokuje na Twoją przyszłą satysfakcję.

Jak przygotować się do rozmowy z projektantem wnętrz?

Na początku określ swoje cele i oczekiwania względem projektanta, a także budżet jaki możesz przeznaczyć na ten projekt. Zbierz materiały odnośnie aranżacji i rozwiązań, które Ci się podobają lub powinny stanowić źródło inspiracji dla projektanta. Ważne będzie także przygotowanie potencjalnych pytań – być może one pomogą Ci wyeliminować osoby, które nie posiadają odpowiednich kompetencji.

Co powinny określać warunki umowy z architektem wnętrz?

Jeśli wybrałeś już osobę, z którą chcesz współpracować musicie spisać umowę i uregulować w niej m.in.:

  • koszt wykonania zlecenia i etapy dokonywania płatności,
  • przedmiot i zakres prac,
  • czas na wykonanie usługi,
  • ilość dozwolonych bezpłatnych poprawek,
  • warunki rozwiązania umowy.