Inhalator – przyjaciel przy leczeniu chorób dróg oddechowych

0
1586
kaszel

Inhalatory to popularne urządzenia wykorzystywane zwłaszcza przy przewlekłych chorobach układu oddechowego, takich jak, chociażby astma oskrzelowa, alergia wziewna, zapalenie płuc czy oskrzeli. Służą zarówno do leczenia szpitalnego, jak i domowego. Działanie inhalatora polega na podaniu leku w formie aerozolu, co szybko i skutecznie oddziałuje na układ oddechowy. Oferta rynkowa inhalatorów jest obszerna i zawiera różne inhalatory w zależności od wielkości cząsteczek na jakie rozdrabniany jest lek, głośności czy zalecanego zmiennego tempa podawania leku.

Inhalator ultradźwiękowy

Ten rodzaj inhalatora przeznaczony jest wyłącznie do inhalacji z solą fizjologiczną, hipertoniczną oraz pewnymi antybiotykami. Nie można go absolutnie stosować w przypadku substancji, które tracą właściwości lecznicze przy wyższej temperaturze. Z drugiej strony są to jednak inhalatory bardzo ciche. aerozol wytwarzany jest przy pomocy ultradźwięków. Przeznaczony jest do pracy ciągłej. Stosowany przez dzieci i dorosłych.

Inhalator kompresorowy

Jest to najczęściej stosowany inhalator, głównie z powodu uniwersalności podawanych leków, jak również prostoty działania. Jest głośniejszy niż inne typy inhalatorów. Zalecany dla wszystkich.

Inhalator membranowy

Nazywany jest również inhalatorem siateczkowym. Jest małych rozmiarów i jest bardzo cichy. Urządzenie nie nagrzewa się, temperatura nie ma wpływu więc na lek, co oznacza, ze taki inhalator jest możliwy do zastosowania przy dowolnym leku. Membrana siateczkowa doskonale chroni urządzenie przed zapychaniem się i równocześnie sprawia, że jest to inhalator wysoce higieniczny.

Inhalator pneumatyczny(tłokowy)

Prosty i często kupowany inhalator, składający się ze sprężarki i pojemnika na lekarstwo. Stosowany najczęściej przy astmie oskrzelowej, gdyż świetnie nadaje się do pracy przerywanej.  Pojemnik na lek zapewniający szczelność. Maska jest równie dla dzieci jaki dorosłych. Łatwy w utrzymaniu w czystości.

Bardzo ciekawym i nowym na rynku inhalatorem jest inhalator podróżny. Niewielki, lekki, samoczyszczący się, świetny do użytkowania w trakcie podróży. 

Więcej o inhalatorach przeczytać można na https://inhalujemy.pl/.