W obecnych czasach niemal każdy doświadcza na co dzień mniejszego lub większego stresu. Wiąże się to z niezwykle szybkim trybem życia, wymaganiami stwarzanymi przez środowisko pracy oraz niezdrowymi sposobami radzenia sobie z napięciem, takimi jak palenie, nadużywanie alkoholu czy wyładowywanie emocji na innych. Przewlekły stres często może prowadzić do stanów lękowych czy depresji, ma on jednak nie tylko wymiar psychiczny, ale także fizyczny. Powoduje zaburzenia pracy organizmu, ból głowy, a nawet problemy z kręgosłupem. Jak więc skutecznie poradzić sobie z ciągłą presją i uczuciem stresu? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Informacje znajdziesz również na https://osteomedic.com.pl/.

Fizjoterapia – zdrowa metoda redukowania stresu

Różnorodne techniki wykorzystywane w fizjoterapii pozwalają na skuteczne wspieranie organizmu w walce ze stresem. Nie tylko minimalizują lub całkowicie likwidują nagromadzone napięcie, ale także zapobiegają wystąpieniu przewlekłego uczucia stresu oraz przeciwdziałają wystąpieniu negatywnych skutków, takich jak sztywnienie mięśni czy bóle kręgosłupa.

Klasyczny masaż fizjoterapeutyczny pobudza pracę układu mięśniowego, poprawia ukrwienie, rozluźnia tkanki mięśniowe i redukuje nagromadzony w nich ból oraz skurcze. Ponadto niezwykle korzystnie wpływa na samopoczucie – pozwala się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu, a nacisk wywierany na ciało powoduje wydzielenie hormonów szczęścia – endorfin.

Zabiegi wykorzystywane w fizjoterapii

Ta metoda leczenia wykorzystuje rozmaite techniki i zabiegi, które uzupełniają się wzajemnie w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Dzięki temu fizjoterapia pomaga skutecznie zredukować stres, zlikwidować napięcie oraz poprawić samopoczucie.

Powszechnie stosowana fizykoterapia pozwala na zrelaksowanie się i rozluźnienie mięśni przy użyciu rozmaitych bodźców fizycznych. Nowoczesny sprzęt pozwala na zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, a także światłoterapię oraz elektroterapię. Techniki te pozytywnie wpływają na układ nerwowy, szkieletowy oraz mięśniowy, dzięki czemu łagodzą uczucie stresu i niwelują jego szkodliwe skutki.

Skuteczną metodą fizjoterapeutyczną jest także kinezyterapia – gimnastyka relaksacyjna. Skupia się ona na ćwiczeniach fizycznych i oddechowych, które nie tylko pozwalają się odprężyć i zredukować przewlekły stres, ale także znacznie poprawiają kondycję. Podczas zabiegu wykorzystuje się urządzenia UGUL – profesjonalne kabiny do ćwiczeń rehabilitacyjnych, dobieranych indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta.

Ważnym, a przy tym niezwykle relaksującym narzędziem walki ze stresem jest także wodolecznictwo. Zabiegi wykorzystujące ciśnienie wody – jacuzzi, gimnastyka w basenie, masaż wibracyjny czy sauna parowa – pozwalają skutecznie zredukować napięcie i zapobiec niekorzystnym następstwom stresu.