Podstawowym elementem każdego pomieszczenia jest właśnie podłoga, to ona decyduje, w jakim klimacie będzie się obracał pokój. Jednakże z biegiem lat niszczeją, przez co przeprowadzamy gruntowny remont. Aby ponownie uzyskać solidną oraz piękną podłogę trzeba sporo wysiłku. Bez problemu możemy podłogę uznać za najbardziej eksploatowaną przestrzenią. Dlatego tak ważna jest jej solidność i wygląd, aby komponowała się z resztą pokoju. Oczywiście w trakcie ciągłego użytkowania niszczeje. W rezultacie jesteśmy zmuszeni do jej wymiany. Remont podłogi nie jest wcale łatwym zadaniem, gdyż czasami może się to wiązać z usunięciem kilku warstw, wtedy trzeba, poświęci dużo czasu no i pieniędzy. Dodatkowo remontowane pomieszczenie zostanie wyłączone z użytku. Jeżeli to dla ciebie zbyt wiele, pomyśl o zatrudnieniu specjalisty, którego znajdziesz online pod hasłem typu podłogi kielce.

Oceń stan podłogi

Najprostszym oraz najmniej czasochłonnym rozwiązaniem jest przykrycie starej podłogi nową. Do takiego zabiegu idealnie nadają się panele podłogowe, które jesteśmy w stanie położyć w przeciągu jednego dnia. Jednakże taką pracę możemy przeprowadzić pod warunkiem, że stara podłoga była równa, niezagrzybiona i nie uginała się pod ciężarem podczas użytkowania. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stu procentach pewni, co dokładnie kryje się pod deszczułkami, podłoga trzeszczy czy unosi się woń pleśni, w takim wypadku nie warto ryzykować. Może do doprowadzić do ponownych odkształceń albo osadzenia się grzyba na nowo. 

Wycisz i ociepl

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji zarówno dźwiękowej, jak i termicznej uzyskamy cieplejszą podłogę, koszty ogrzewania zostaną zniwelowane oraz zapobiegniemy zjawisku dudnienia pod posadzką. W tym celu wykorzystuje się wełnę mineralną, którą znajdziemy pod podkładem drewnianym i betonowym. 

Zadbaj o właściwy podkład

Jeżeli zależy nam na jak najdłuższym cieszeniu z nowej podłogi, warto dodatkowo pomyśleć o głębszych warstwach. W przypadku podłóg drewnianych będą to legary, natomiast w podłogach cementowych tę- funkcję pełni podkład betonowy. Jeśli nierówności w betonowym podkładzie są niewielkie, wówczas wystarczy zastosować zaprawę szpachlową, dzięki której uzyskamy gładką powierzchnię. Podkłady drewniany potrzebują znacznie większej uwagi, ponieważ trzeba sprawdzić wszystkie belki, aby w pełni ocenić ich stan. Wymianie podlegają wszystkie egzemplarze, na których zauważymy wilgoć, uszkodzenia spowodowane przez korniki albo gdy słyszymy skrzypienie. Stare elementy jesteśmy w stanie bez problemu wymienić, ale warto rozważyć, także zmianę całego otoczenia poprzez zastąpienie drewna podkładem betonowym.