Inhalacja to wdychanie pary wodnej wzbogaconej o różnego rodzaju substancje lecznicze. To pojęcie ogólne odnoszące się zarówno do tzw. parówek, jak i inhalacji wykonywanych za pomocą specjalnych urządzeń. Ten drugi rodzaj nazywany jest nebulizacją. W dużym uproszczeniu jest to proces polegający na dostarczeniu do układu oddechowego płynnego leku pod postacią aerozolu. W tym celu wykorzystuje się inhalatory. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się między sobą ceną, budową i zastosowaniem. Jak wybrać ten właściwy?

Inhalatory pneumatyczne

Są najbardziej uniwersalne i najczęściej kupowane. Umożliwiają wprowadzenie do układu oddechowego wszystkich leków czy solanek dostępnych na rynku. W zależności od modelu inhalatory tego typu wyposażone są w maskę lub ustnik. Dzięki temu wdychanie mgiełki jest bardzo proste. Bez problemu poradzą sobie z tym dzieci, seniorzy czy osoby posiadające trudności oddechowe. Inhalatory pneumatyczne są też tanie, a właściwie eksploatowane osiągają długą żywotność. Niestety w czasie pracy generują hałas, co dla niektórych może być uciążliwe. 

Inhalatory ultradźwiękowe

Podstawowe ograniczenie tego typu inhalatorów polega na tym, że nie wszystkie leki mogą zostać podawane za ich pomocą. Ultradźwięki neutralizują bowiem działanie niektórych lekarstw, np. antybiotyków. Natomiast w przypadku soli fizjologicznych i wybranych leków nie ma żadnych przeciwwskazań do ich zastosowania. Dużą zaletą jest niewielki rozmiar oraz cicha praca. Jeśli chodzi o wady, to ze względu na dużą gęstość produkowanej mgiełki nie powinno stosować się ich u dzieci poniżej 1 roku. Zakup oraz eksploatacja tego typu inhalatorów jest też droga i łatwo je uszkodzić. 

Inhalatory proszkowe

To podręczne urządzenia niewielkich rozmiarów służące do wdychania określonych lekarstwa. Ich główną zaletą są wymiary oraz to, że do działania nie potrzebują prądu ani baterii. Wystarczy umieścić w takim inhalatorze kapsułkę z lekiem i nacisnąć. Uwolniony w ten sposób proszek dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego. Jednym problemem może być konieczność zachowania koordynacji wdechowo-wydechowej co może być trudne dla małych dzieci lub osób z chorobami układu oddechowego. 
Inhalator powinien być jak najlepiej dopasowany do charakteru danej terapii oraz potrzeb i możliwości osoby biorącej w niej udział. Dlatego przed zakupem tego urządzenia należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać najbardziej odpowiedni model. 

Osoby zainteresowane zakupem inhalatora odsyłamy na
https://inhalujemy.pl/kategoria-produktu/inhalatory/.