Przypalony garnek każdemu potrafi zepsuć przyjemność z gotowania. Takie przykre sytuacje w kuchni zdarzają się jednak nam wszystkim. Oczywiście, w pierwszej kolejności powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby miały one miejsce jak najrzadziej. Jeżeli jednak dojdzie do przypalenia, nie płaczmy nad rozlanym mlekiem. Zamiast tego przystąpmy do działania. Poznajmy proste sposoby na czyszczenie przypalonych garnków.

Sposób 1: sól kuchenna

To metoda stara jak świat. Najlepiej sprawdza się wówczas, gdy do czynienia mamy z przypalonym spodem garnka. Dużą ilość soli wysypujemy na dno naczynia i odstawiamy na co najmniej trzy godziny. Po tym czasie wystarczy wypłukać garnek wodą i voilà – wygląda jak nowy. Jeżeli jednak szkody, związane z przypaleniem, są dużo większe i sięgają powyżej dna garnka, zastosujmy którąś z metod opisanych poniżej.

Sposób 2: ocet w towarzystwie sody oczyszczonej

W tym przypadku zamiast solą, dno garnka wysypujemy sodą oczyszczoną, a następnie wlewamy ocet. Całość uzupełniamy wrzątkiem, tak aby płyn sięgał wyżej niż granica przypalonej powierzchni. Miksturę gotujemy przez kilka minut. Podczas tego procesu wytworzy się piana. Zostawiamy ją w garnku na krótką chwilę, a następnie płuczemy wodą i przecieramy ścianki naczynia gąbką. Sposób ten można również uprościć. Sam ocet, bez dodatku sody oczyszczonej oraz wody, przez kilka chwil gotowany w przypalonym garnku, również go oczyści. W obu przypadkach należy jednak przygotować się na przykry zapach, unoszący się w kuchni. Na wszelki wypadek po całym zabiegu warto umyć wyczyszczony garnek płynem do mycia naczyń.

Sposób 3: zdobycze cywilizacji

Ostatnie sposoby na usunięcie śladów spalenizny są typowo chemiczne. Mimo to, dla naszych naczyń są w pełni bezpieczne, a dzięki nim drugim życiem mogą cieszyć się także garnki żeliwne. Pierwsza propozycja to wrzucenie na dno garnka tabletki do zmywarki i zalanie jej wrzątkiem. Miksturę pozostawiamy w garnku przez noc, a rano po przypaleniu nie powinno być śladu. Jeżeli nie mamy zmywarki, do naczynia możemy wsypać kilka łyżek proszku do prania. Pozostałe kroki wyglądają tak samo jak w metodzie z tabletką.

Nie uciekaj jeszcze. Przeczytaj jeszcze o tym, jak usunąć rdzę z żeliwnej patelni?