Jeszcze niedawno strój lekarski kojarzył się przede wszystkim z kolorem białym, niekiedy też zielonym. W ostatnich kilku latach ta sytuacja diametralnie się zmieniła, gdyż odzież medyczna produkowana jest teraz w wielu ciekawych barwach, a nawet wzorach. Pomaga to w lepszej organizacji placówek medycznych (różne oddziały mogą mieć różne kolory odzieży), ale wpływa też na przyjemniejszy odbiór lekarzy przez pacjentów – szczególnie tych najmłodszych.

Jak zmienił się sposób ubierania lekarzy?

Odzież noszona w szpitalach, przychodniach oraz innych placówkach medycznych przez ich pracowników, służy w głównej mierze ochronie przed bakteriami oraz substancjami chemicznymi – z jakimi mogą mieć do czynienia lekarze i pielęgniarki. Bluzki, fartuchy i spodnie medyczne mają za zadanie zapobiegać przenoszeniu bakterii: zarówno ze szpitala na zewnątrz, jak i wnoszeniu do placówek medycznych zarazków niebezpiecznych dla chorych (znajdujących się na oddziałach). Odzież medyczna jeszcze jakiś czas temu kojarzyła się głównie z bielą, na sali operacyjnej pojawiała się zaś zieleń, czasem też kolor granatowy. Niekiedy noszono też białą górą oraz kolorowy dół. Moda na kolory w całym stroju, w medycynie pojawiła się mniej więcej 10 lat temu. Dominacja bieli została zastąpiona całą paleta kolorów – od żółci, przez róż aż po różne odcienie niebieskiego. Lekarze i pielęgniarki noszą teraz np. pastelowe fartuchy albo różnobarwne spodnie medyczne męskie, jak i damskie. Taka odzież jest zdecydowanie bardziej wesoła, energetyczna, dzięki czemu staje się bardziej przyjazna w odbiorze dla pacjentów – działając pozytywnie na ich psychikę. Jest to szczególnie ważne w kontaktach z chorymi dziećmi. Dlatego też w gabinetach oraz oddziałach dla najmłodszych, pracownicy coraz częściej noszą odzież medyczną z ciekawymi, kolorowymi wzorami. Takie też jest ich obuwie.

Trendy w odzieży medycznej

Dla personelu medycznego szyje się obecnie odzież, na którą składają się:

  • fartuch
  • żakiet albo marynarka
  • spódnica
  • bluzki z krótkim rękawem
  • spodnie medyczne damskie lub męskie
  • stroje zabiegowe
  • obuwie medyczne

Kolorystyka wszystkich tych ubrań w dużej mierze zależna jest od panującej w danym momencie mody. Producenci odzieży medycznej oferują pracownikom placówek medycznych całą gamę kolorów. Wybór odzieży ułatwiony jest zaś dzięki specjalnie przygotowywanym katalogom. Tam prezentowane są ubrania dla lekarzy, garsonki lekarek i pielęgniarek, spodnie, fartuchy oraz spódnice – wszystkie w najmodniejszych w danym sezonie kolorach. Obecnie stawia się na przykład na barwy żywe i energetyczne. Prym wiodą odcienie fioletu (w tym lawenda), ale też różowy, granatowy oraz zielony. W katalogach znaleźć można odzież w odcieniach pastelowych – szczególnie w kolorze jasno niebieskim. Personelowi medycznemu polecane są także białe góry z kolorowymi oraz wzorzystymi wstawkami od dołu bluzki/marynarki. Warto także dodać, że wszystkie tego rodzaju ubrania, oprócz swojego ciekawego wyglądu, muszą być także dobrej jakości. Wykonuje się je więc z tkanin dobrze przepuszczających powietrze. Także i do produkcji odzieży medycznej wkroczyła moda, bo obecnie najchętniej jest wybierana taka odzież, która została uszyta z materiałów zawierających srebrne, antybakteryjne włókna albo taka z tkanin z dodatkiem jedwabiu.

Jeśli szukasz ciekawej, kolorowej i oryginalnej odzieży medycznej zapraszamy do sklepu Dr Cichobieg – https://www.drcichobieg.pl/kategoria/odziez-medyczna