Malowanie proszkowe jak sama jego nazwa wskazuje, polega na pokrywaniu specjalną farbą proszkową, powierzchni różnego rodzaju. Najczęściej tego typu metodę wykorzystuje się do pokrywania powierzchni metalowych. Jednak sprawdza się ona również podczas malowania szkła czy też drewna. Do malowania powierzchni farbami proszkowymi, używa się specjalistycznych narzędzi, czyli między innymi pistoletów natryskowych. W przypadku takiego malowania można wykorzystywać natrysk elektrostatyczny oraz elektrokinetyczny. Jakie są pomiędzy tymi natryskami różnice?

Przy malowaniu elektrostatycznym, używane są urządzenia wytwarzające efekt ładowania poszczególnych cząsteczek farby. Powierzchnia, która ma być malowana, przyciąga natomiast te cząsteczki. Drobinki farby podczas takiego natrysku, muszą być naładowane ujemnie. Cząsteczki powierzchni są natomiast doładowane dodatnio. Co zatem z tego wynika? Tworzy się pole elektrostatyczne. To natomiast sprawia, że cząsteczki są przyciągane do powierzchni, która jest równomiernie pokrywana farbą. Podczas takiego malowania przedmiot, który ma być pokryty farbą, dość często trzeba obracać i niekiedy jest trudno pokryć jego wewnętrzną powierzchnię.

Natomiast malowanie elektrokinetyczne, ma zupełnie inny przebieg. Tutaj cząsteczki farby są naładowane elektrostatycznie, a proces ich ładowania opiera się na energii kinetycznej. Drobinki farby niosą cały ładunek. Nie tworzone jest także pole elektrostatyczne. Drobinki farby ładują się dodatnio w wyniku tarcia. Cząsteczki farby zatem zderzają się z powierzchnią, na którą nakładana jest farba, przylegając wzajemnie do siebie.

Malowanie proszkowe wymaga specjalne farby i specjalistycznych sprzętów, dlatego też nie należy do usług najtańszych. Za metr kwadratowy malowanej surowej stali, trzeba zapłacić około 30 złotych. Jeśli natomiast należy położyć podkład czy też kolor, cena podwaja się. Nie jest to zatem tania usługa, jednak malowanie proszkowe jest niezwykle trwałe i ma doskonałe parametry technologiczne. Więcej informacji na temat tej metody przeczytać można na
https://proszkowe-malowanie.com/.