Budowa domu to inwestycja, która wymaga podejmowania wielu trudnych decyzji. Nie inaczej jest podczas zakupu okien. Pełnią one bardzo ważną funkcję, wybierając słabej jakości stolarkę okienną, nie tylko popsujemy wygląd całego domu, ale przede wszystkim obniżymy jego parametry termoizolacyjne. Jakie okna warto wybrać do swojego domu? Sprawdzamy ogólne informacje, które udostępnia producent okien.

Okna PCV – ciepłe i szczelne

Okna PCV są zdecydowanie najpopularniejsze na naszym rynku. Zapewniają łatwą pielęgnację i dłuższą trwałość od okien drewnianych. Wykonuje się je w różnych kształtach i wymiarach. Raz wyregulowane potrafią zapewnić bezproblemową pracę przez wiele lat. Są odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.

Okna z PCV gwarantują znakomitą szczelność i sporą wytrzymałość, producenci podają, że mogą one wytrzymać nawet 50 lat. Niestety wysoka szczelność ma również swoje złe strony. Bardzo często bywa ona przyczyną wzrostu wilgotności w pomieszczeniach, co objawia się mocnym ich parowaniem, a nawet wkraplaniem się wody w dolnych częściach szyb.

Plastikowe okna są tanie w zakupie i dobrze zamontowane zapewniają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach suchych i mokrych.

Okna aluminiowe – nowoczesne i dość drogie

Okna aluminiowe są w naszym kraju produktem niszowym, ale wydaje się, że w ostatnich latach mocno zyskują na popularności. Są lekkie, stabilne i charakteryzują się wysoką sztywnością, czego nie można powiedzieć o oknach plastikowych. Aluminium nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji, nie ulega odkształceniom pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Okna aluminiowe malowane są na dowolny kolor z palety RAL – możemy więc dowolnie dostosować ich barwę do własnych preferencji. W przypadku okien wykonanych z PCV do wyboru mamy kilka, maksymalnie kilkanaście odcieni danego producenta. Jeśli chodzi o wady, to bez wątpienia jest to rozwiązanie drogie. Sama eksploatacja nie powinna sprawiać żadnych problemów, mogą się one jedynie pojawić jeśli rama okna zostanie mocno porysowana lub wgnieciona.

Warto wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii okna aluminiowe zapewniają równie dobre parametry termoizolacyjne, jak te wykonane z tworzywa. Ich największą zaletą jest fakt, że bardzo dobrze sprawdzają się w dużych przeszkleniach, są idealnym rozwiązaniem w przypadku dużych okien przesuwnych i tarasowych. Pomimo wysokiej ceny ich popularność stale wzrasta i wydaje się, że za kilka lat będą równie często spotykane jak okna drewniane i plastikowe.