Profesjonalne cięcie styropianu to temat niezwykle ważny oraz interesujący. Styropian wykorzystywany jest jako obowiązkowy element podczas pakowania niezliczonych ilości towarów czy przedmiotów. Bez styropianu nie wyobrażamy sobie transportu telewizorów, małego RTV i AGD. Styropian jest bardzo wygodny, właśnie ze względu na możliwość łatwego kształtowania bloków styropianowych. Nie byłoby to oczywiście możliwe, gdyby nie narzędzia do cięcia styropianu.

Jakimi narzędziami można je wykonać? Jednym z często używanych narzędzi jest nóż termiczny. Jego ogromną zaletą jest poręczność oraz szybki czas nagrzewania. Pomaga to szczególnie w przypadku szybkiego, precyzyjnego cięcia pomocniczego. Używa się go zwłaszcza do takich materiałów jak polimery, a więc PP, PCV oraz właśnie styropianu. Zaletą nie do przecenienia jest wielostopniowa regulacja temperatury, umożliwiająca precyzyjne dopasowanie mocy do właściwości danego materiału przeznaczonego do obróbki. 

Najpopularniejszą metodą jest jednak korzystanie z profesjonalnych maszyn do cięcia styropianu. Dzielą się one na wiele typów urządzeń. Większość z nich wyposażona jest w szybko nagrzewający się drut oporowy (nagrzanie się wymaga jedynie 1-2 sekund), nie posiadając przy tym ogranicznika grubości. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia działające w poziomie, jak i w pionie. Najtańsze są te najmniejsze, poziome. Nieco więcej trzeba wydać na maszyny stojące w pionie, zdolne do wycinania styropianu oraz styroduru. Wiele kątów wycinania umożliwia tworzenie kształtek, a także eliminuje powstające przy obróbce styropianu kulki, poprzez szereg innowacji technologicznych. Ułatwia to zachowanie porządku w zakładzie obróbki tego materiału. 

Wszystkie urządzenia tego typu posiadają odpowiednie zabezpieczenia, zarówno przed przegrzaniem, jak i innymi nieprzewidzianymi usterkami czy awariami. Skutkuje to bardzo łatwą obsługą oraz niezawodnością. Zarówno urządzenia ręczne, jak i stacjonarne, znacznie ułatwiają cięcie styropianu. Warto więc zainwestować w tego typu profesjonalne narzędzie.