Olej z wiesiołka to substancja, która wykazuje szereg leczniczych właściwości znanych już od starożytności. Roślinę, z których wytwarza się olej można spotkać na polach i łąkach. Bardzo łatwo ją rozpoznać, przede wszystkim po charakterystycznych żółtych kwiatach, które rozwijają się po zachodzie słońca.
Skład oleju z wiesiołka
Olej ten składa się aż w 80% z nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasu linolowego oraz gamma-linolenowego, należących do grupy kwasów omega-6. Pozostałe 20% to kwas stearynowy, oleinowy oraz palmitynowy, a także cynk, witamina E, wapń, selen, magnez oraz wiele aminokwasów.
Właściwości oleju z wiesiołka
Ze względu na bogaty skład w cenne dla ludzkiego organizmu substancje, olej z wiesiołka wykazuje szereg pozytywnych właściwości dla zdrowia:
- usprawnia proces trawienia oraz procesy przemiany materii, a także pomaga pozbyć się toksycznych substancji z organizmu,
- wpływa na stan skóry poprawiając jej jędrność oraz elastyczność, ale również pomaga pozbyć się zmian trądzikowych,
- redukuje bóle reumatyczne oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia stawów; regeneruje tkankę łączną i chrzęstną,
- kwasy omega zawarte w oleju w korzystny sposób wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego,
- olej poprawia krążenie i obniża ciśnienie,
- wspiera walkę z rakiem piersi,
- reguluje poziom cholesterolu,
- zmniejsza dolegliwości bólowe w czasie miesiączki.
Jak stosować olej z wiesiołka?
Przede wszystkim należy używać oleju nierafinowanego i tłocznego na zimno. Nie należy go także podgrzewać, gdyż traci wtedy swoje właściwości. Można stosować go jako dodatek do sałatek, sosów lub zup na zimno.
Dostępny jest również olej z wiesiołka w kapsułkach. Można go nabyć w aptekach. Wtedy należy go stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce. Warto jednak wiedzieć, że maksymalna dobowa dawka wynosi 3 gramy.
Lista prozdrownych właściwości oleju z wiesiołka jest bardzo długa. Olej ten polecany jest przede wszystkim kobietom, jednak wywiera pozytywny wpływ także na męski organizm.