Zalety malowania proszkowego.

Malowanie proszkowe robi się coraz popularniejsze i sukcesywnie wypiera tradycyjną metodę z rynku. Jest to spowodowane szeregiem zalet, które posiada.

Pierwszą z nich jest brak substancji rozpuszczalnikowych w proszkach wykorzystywanych w tym procesie. Substancje te zawierają wiele LZO czy lotnych związków organicznych. LZO negatywnie wpływają na środowisko a przede wszystkim na zdrowie pracowników mających bezpośredni kontakt z farbami. Objawy takie jak bóle głowy, osłabienie, suchość oczu, gardła i skóry, trudności z koncentracją to powszechnie występujące zjawisko u osób pracujących w zakładach lakierniczych.

Kolejną zaletą malowania proszkowego jest wydajność. Aby skutecznie pokryć powierzchnię malowaną, wystarczy cienka warstwa proszku. Nadmiar materiału pozostaje w komorze lakierniczej i można go wykorzystać w podczas kolejnego cyklu.

Jedną z głównych zalet jest także estetyka wykonania. Brak deformacji i jednolita struktura to kluczowe czynniki, decydujące o profesjonalnym wykonaniu zlecenia oraz zadowoleniu klienta. Niestety, podczas malowania na mokro ciężko uniknąć zacieków lub nierównej powierzchni. Dzięki dokładnemu pokryciu powierzchni przez proszek uzyskujemy również świetne zabezpieczenie przed uszkodzeniami fizycznymi lub zewnętrznymi czynnikami, takimi jak: temperatura, wilgoć.

Wady malowania proszkowego.

Malowanie proszkowe posiada również wady, które mogą być uciążliwe podczas przed i podczas procesu. Pierwszą z nich jest wysoka temperatura, która jest niezbędna do utwardzenia powierzchni malowanej. Jest to 200 stopni Celsjusza i utrudnia to proces pod względem technologicznym.

Kolejną wadą jest konieczność dokładnego przygotowania powierzchni przed nałożeniem proszku. Obiekt należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń (najczęściej poprzez śrutowanie, piaskowanie i szlifowanie), co więcej przed przystąpieniem do malowania proszkowego należy nałożyć warstwę antykorozyjną na obiekt malowany.

Wymienione wyżej wady sprawiają, że malowanie proszkowe wymaga profesjonalnego sprzętu i wysokich nakładów finansowych, jednak istnieje coraz więcej zakładów lakierniczych jak Zam-Pol z
Błędowa Tyczyńska oferujących malowanie tą metodą.