Co jakiś czas w każdym samochodzie należy wymienić akumulator. Wybór w tym przypadku jest spory, a więc łatwo popełnić błąd. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że podobne do siebie na pierwszy rzut oka akumulatory mogą się naprawdę od siebie różnić. Na ogół wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje akumulatorów. Akumulatory standardowe, najprostsze nie mają możliwości kontrolowania i uzupełniania elektrolitu. Akumulatory EFB – Enhanced Flooded Battery posiadają płyty dodatnie z warstwą poliestru. Przeznaczone są do samochodów z systemami start-stop. Akumulatory AGM – Absorbent Glass Mat z kolei posiadają umiejscowione między płytami ołowianymi maty wykonane z włókna szklanego, które nasycone są elektrolitem. Sprawdzają się w autach z systemem start-stop czy tymi z dużą ilością odbiorników. Poza tym wyróżnia się akumulatory do zadań specjalnych np. spiralne czy żelowe.

Dawniej zakup akumulatora nie był zbyt skomplikowany. Wystarczyło znać pojemność auta czy wymiary akumulatora. Obecnie wybór jest nieco trudniejszy. Najprostszym rozwiązaniem jest na pewno zakup akumulatora o takich samych parametrach jak ten fabryczny. Tak naprawdę w przypadku starszych samochodów, które nie są wyposażone w zaawansowaną technologię, nie ma sensu kupowanie drogich akumulatorów EFB czy AGM. Co więcej, efekt może być odwrotny do oczekiwanego. Akumulatory AGM są bowiem wrażliwe na wysoką temperaturę i wymagają specjalnej obudowy. Z kolei przy samochodach nowoczesnych nie zaleca się zakupu akumulatorów najprostszych, standardowych. Wprawdzie przez jakiś czas będą one działały, ale nie są one przystosowane do trybu pracy czy obciążeń, jakie mają miejsce w instalacjach samochodów nowych. W praktyce więc nie posłużą zbyt długo. W tym przypadku oszczędzać zdecydowanie nie warto. Zainteresowanych tematyką odsyłamy na https://mobilny-akumulator.pl/, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat akumulatorów.