Co daje Yerba mate?

0
1056

Popularność dzisiejszej yerba mate zawdzięczamy jezuickim misjonarzom, którzy na początku XV. wieku susz wytworzony z liści i łodyg ostokrzewu paragwajskiego zaczęli przywozić do Europy. Żucie i picie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego było powszechne w szczególności w dorzeczu Panamy. Tamtejsze ludy lubiły tę roślinę, bowiem miała działanie pobudzające, a także zmniejszała łaknienie. Aktualnie yerba mate najczęściej spożywana jest w postaci herbaty, która ma za zadanie oddalić od nas senności. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z innych właściwości tego suszu.

Kwestie zdrowotne

Ostokrzew paragwajski to wiecznie zielona roślina, która w swoich liściach i łodygach gromadzi wiele cennych substancji, jakie pozytywnie mogą wpływać na organizm ludzki. Jednym z takich związków są antyoksydanty, które w yerba mate znajdują się w dużych ilościach. Według badań przeprowadzonych przez naukowców blokują one rozwój komórek nowotworowych oraz wpływają na wzmacnianie układu odpornościowego.

Stosowanie yerba mate poleca się również osobom z dolegliwościami krążeniowymi. Picie yerba mate poprawia bowiem krążenie krwi. Co więcej, obecny w naparze kwas chlorogenowy poprawia trawienie cukrów, dlatego też picie tej herbatki poleca się osobom zmagającym się z cukrzycą.

Właściwości pobudzające

Oprócz parametrów wpływających na zdrowie osób, które spożywają yerba mate, posiada ona również właściwości pobudzające. Wielu konsumentów stosuje ją zamiennie do kawy. Yerba mate zawiera duże ilości kofeiny, która poszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu człowiek staje się pobudzony. Warto wiedzieć także o tym, że obecna w naparze kofeina przyczynia się do lepszego przyswajania pokarmów.

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny yerba mate nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Osoby spożywające yerba mate powinny kierować się umiarem w jej konsumpcji. Albowiem spożywanie w nadmiarze suszu z ostrokrzewu paragwajskiego, podobnie jak kawy, może być szkodliwe dla konsumenta.  Dobrą yerbę można najszybciej zamówić przez internet. Dostawcę można wyszukać przez wyszukiwarkę internetową wpisując hasło yerba mate sklep.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here