Dobry psycholog jest na wagę złota, zwłaszcza w trudnych chwilach. Przede wszystkim powinien mieć cechy dobrego słuchacza. Do niego właśnie kierują się osoby z poważnymi problemami, w tym związanymi ze zdrowiem psychicznym. Dobry psycholog musi więc umieć dobrze słuchać, by zdiagnozować problem. W trakcie studiów psychologicznych psychologowie uczą się wyczytywać wiele objawów z kontekstu wypowiedzi swojego pacjenta. Często pacjenci sami nie wiedzą jak nazwać swoje emocje. Czasem kluczowe może okazać się jedno słowo, dlatego uważne słuchanie jest najważniejszą cechą dobrego psychologa.

Psycholog, także psycholog online, powinien mieć również dużą empatię. Dzięki niej może wczuć się w sposób myślenia oraz problem pacjenta. Jest to ważne, ponieważ z pozoru nieistotny problem może być bardzo ważny dla zainteresowanej osoby. Wiedząc, z czym mierzy się pacjent, możemy pomóc dobrać mu rozwiązanie pod jego możliwości. Psycholog będąc empatą, zrozumie kłopoty osób, które do niego przychodzą i nie będzie ich bagatelizował. Pokaże też dobre strony sytuacji i odpowiednio pocieszy.

Psycholog powinien przede wszystkim być świetnym diagnostą. Wiele osób kierując się do niego bardzo wyolbrzymia swoje problemy. Nie wolno takich pacjentów bagatelizować, ale należy dać odpowiednie rady i terapię na miarę ich problemu. Wśród pacjentów zdarzają się też takie osoby, które skrywają swoje psychiczne dolegliwości i wstydzą się ich. Trzeba więc umieć zadać odpowiednie pytania, by wychwycić tkwiący w nich głęboko problem. Często jest to trudny proces i wymaga kilku, a nawet kilkunastu sesji, zanim zacznie się prawdziwa terapia. Pierwsze spotkania mają jedynie na celu pokazać problem oraz zaznajomić się z pacjentem. Są kluczowe, bo tylko poznanie pacjenta pozwoli na pokierowanie terapią w odpowiedni sposób. Problematyczne są osoby, które niechętnie o sobie mówią i zamykają się łatwo w sobie. Psycholog również do takich osób powinien umieć dotrzeć i rozszyfrować ich skrywane problemy. Wiele pacjentów potrzebuje dodatkowo pomocy psychiatrycznej, dlatego diagnoza musi być dokładna.

Taki rodzaj rozmowy z psychologiem można przeprowadzić również online – https://www.mywayclinic.online/pl/uslugi/konsultacja-psychologiczna-czat. Jest to pomoc skierowana zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na wizytę w gabinecie lub wstydzą się spotkania twarzą w twarz. To idealne rozwiązanie również dla osób, które mają utrudniony kontakt z gabinetami psychologicznymi i nie chcę dojeżdżać na wizyty.