Doniczki ogrodowe – przegląd oferty rynkowej
Wybór doniczek ogrodowych jest obecnie ogromny. Jednak nie tylko design oraz kształt są istotnymi czynnikami, którymi powinniśmy kierować się dokonując wyboru. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa z którego wykonano doniczkę. Do wyboru mamy kilka rodzajów donic charakteryzujących się różnym wyglądem, zastosowaniem i wagą.
Doniczki plastikowe
Te doniczki są najprostsze oraz najtańsze, często chowane są one w dekoracyjne osłonki. Ich główną zaletą jest duża odporność na działanie słońca oraz niskich temperatur. Doniczki te nie niszczeją również pod wpływem wody. Plastikowe ścianki doniczek nie przepuszczają powietrza, a to sprawia, iż temperatura nasypanej ziemi jest większą o około 2oC. Wpływa to bardzo korzystnie na rośliny- wówczas lepiej rozwijają im się liście oraz pąki kwiatów.
Doniczki ceramiczne i gliniane
Cieszą się dużą popularnością, ponieważ są odporne na mrozy oraz innego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo ładnie wyglądają w ogrodach. W zależności od sposobu wykonania doniczki gliniane mogą być ciężkie i nieporęczne, jednak zapewnią prawidłowy obieg powietrza oraz wody, ponieważ posiadają przepuszczalne ścianki.
Doniczki metalowe
Doniczki ze stali czy aluminium posiadają największy wybór kolorów i kształtów. Ich kolorystyka nie jest urozmaicona, jednak bardzo ciekawe formy przyciągają wzrok oraz wspaniale się prezentują.
Doniczki drewniane
Świetnie sprawdzają się w ogrodzie, gdyż nie są w pełni szczelne. Zapewniają odpowiedni obieg powietrza – gleba i korzenie są dobrze dotlenione. Ich dużą zaletą jest ekologiczne tworzywo, które w bardzo naturalny sposób potrafi się wkomponować w zielony trawnik. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż doniczki drewniane nie radzą sobie dobrze z gorszymi warunkami atmosferycznymi.
Doniczki biodegradowalne
Przeznaczone są przede wszystkim do hodowli małych sadzonek, warzyw czy ziół. Wykonane są tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów, bez dodatku sztucznych tworzyw. Są to najbardziej ekologiczne doniczki dostępne na rynku. Najczęściej wykonywane są z torfu. Zapewnia to młodym roślinom naturalne środowisko do życia oraz wpływa korzystnie na ich szybki wzrost.