Olej konopny można już bez problemu zakupić w lepszych marketach spożywczych oraz sklepach ze zdrową żywnością. Choć wiele osób nie ma zbyt dobrego zdania o konopiach, wszakże mówi się o nich tylko w kontekście narkotyków, tak olej konopny nie ma nic wspólnego z tą niesławną indyjską odmianą roślin.

Olej konopny wytwarzany jest z konopi siewnych, które nie mają żadnych właściwości narkotycznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uprawiano je w całej Polsce, stosując włókna konopi do produkcji ubrań, worków, plandek, a nawet kompozytów samochodowych. Z tego też powodu olej o prozdrowotnych właściwościach można było znaleźć niemalże w każdym domu.

Właściwości oleju konopnego

Najlepsze właściwości posiada olej konopny CBD. Nie wykazuje on żadnych właściwości psychoaktywnych i jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu. Znajdziemy w nim idealne proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także spore dawki witamin E, A i K, a także witamin z grupy B. W jego składzie znajdują się również cenne minerały jak np. wapń, magnez i cynk.

Dzięki obecności tak sporej ilości witamin i minerałów olej konopny zmniejsza poziom złego cholesterolu, zapobiega miażdżycy, a także wzmacnia ogólną odporność organizmu. Ze względu na sporą zawartość mocnych przeciwutleniaczy, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.

Jak stosować olej konopny?

Olej konopny powinien być stosowany na zimno. Nie można go wykorzystywać do pieczenia lub smażenia, gdyż posiada on bardzo niską temperaturę dymienia i w momencie podgrzania dochodzi do wytworzenia się szkodliwych związków chemicznych i utraty cennych właściwości.

Olej konopny świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek i surówek, można go również wykorzystywać do smarowania pieczywa.

Nakładany bezpośrednio na skórę zwalcza trądzik, egzemę, łuszczycę i inne zmiany skórne. Kobiety docenią fakt, iż olej konopny znakomicie nawilża cerę i regeneruje komórki, nie pozostawiając tłustej warstwy. Można go również stosować w postaci maseczki na włosy, dzięki czemu będą one lepiej nawilżone, elastyczne i błyszczące.

Więcej na temat oleju konopnego przeczytać można na https://niwki.pl/produkt/olej-konopny/.