Rozpoczynając aranżację wymarzonego wnętrza większość z nas inspiruje się różnymi fotografiami, albumami, które prezentują wizję tego, jak chcemy aby wyglądały nasze cztery katy. Oglądanie zdjęć w Internecie potrafi skutecznie zainspirować i zmotywować do samodzielnego zaprojektowania naszego domu. W większości przypadków nie wiemy jak się do tego zabrać. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Niezbędny będzie tu projektant wnętrz. Jeżeli jednak zdecydujemy się poświęcić czas na samodzielną prace powinniśmy przygotować dokładny plan działań.

Zdefiniuj cel pomieszczeń

Pomieszczenia powinny być wykorzystywać maksymalnie ich potencjał. Myślenie o przeznaczeniu pomieszczenia jest ważnym aspektem projektowania. Salon często pełni wiele funkcji: plac zabaw, miejsce spotkań lub odpoczynku itp. Z powodu ograniczeń budżetowych często dom nie jest wystarczająco duży, aby pomieścić rodzinę w osobnych pokojach. Jednak większość pokoi może mieć podwójny cel, na przykład sypialnia może mieć wydzieloną strefę z małą kanapą, stolikiem i lampką stołową, kiedy trzeba usiąść i zrelaksować się.

Świadomość przestrzenna

Przestrzenna świadomość polega na zrozumieniu wymiarów danej przestrzeni, wewnątrz lub na zewnątrz. Wielkość danego pomieszczenia określa rozmiar mebla i miejsce jego umieszczenia.

Układ pomieszczenia jest określany najpierw przez funkcję, która jest podyktowana tym, co w nim umieszczasz. Więc kupuj zgodnie ze skalą pokoju.  Zakres ekspresji jest znacznie większy w dużych pomieszczeniach. Duże pokoje stwarzają tez większość swobodę w stosowaniu różnych wzorów i tekstury. Aby uniknąć efektu „choinki świątecznej”, stosuj zasadę odcieni i barw pochodzących z tej samej palety kolorów.

Twórz atmosferę za pomocą nastrojowego oświetlenia; kinkiety, lampy, a nawet świece. W jednym pomieszczeniu można zastosować wiele lamp i świateł, aby zmieniać atmosferę. Pokój służący do spotkań towarzyskich powinien mieć lampy na różnych wysokościach. Twarze oświetlone od pasa i biodra są znacznie bardziej atrakcyjne niż te oświetlone z sufitu.